Научниците тврдат: за најголем дел од луѓето витамините и другите додатоци во исхраната се фрлање пари

Американската работна група за превентивни услуги предупредува дека нејасно е дали додатоците во исхраната и витамините помагаат во заштитата на организмот од рак или кардиоваскуларни болести, а еден вид додатоци всушност може да го зголеми ризикот од рак.Повеќе од 50% од возрасните во САД земаат витамини и додатоци во исхраната и многумина од ни

Прочитај повеќе

Летово забрана за градежни работи во Охрид

Во периодот од 1-ви јули до 31 август годинава се забранува изведување градежни работи од типот висока и ниска градба, прекопувања на улици, тротоари и патеки на подрачјето на Општина Охрид.Оваа забрана важи за просторот под улица „Туристичка“ до Eзерото и тоа на потегот од „Билјанини извори“ до реката Даљан, просторот над улица „Туристичка“ в

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - полнети погачици

Денес, во нашата кујна, Виолета ни подготви уште еден од ризницата на интересни рецепти. Полнети погачици можете да подготвите на брз и едноставен начин, кој секако, нема многу да ве чини. За подготовка потребно е:300 ml млеко 100 ml масло за јадење1 шолја кисело млеко1 лажица сол1 лажица шеќер 1 квасец Брашно Од наведените состојки с

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива