СЗО не препорачува комбинирање на вакцини!

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска со комбинацијата на различни вакцини против Kовид-19, како што ќе стори Франција при повторна вакцинација на лица под 55 години кои добиле прва доза вакцинa нa „Астразенека“.„Нема соодветни податоци за да се ка

Прочитај повеќе

Интензивни градежни активности на улицата "15-ти Корпус"

Синоќа се одвиваше интензивна градежна динамика на улицата „15-ти Корпус“ на потегот пред влезот во селото Лескоец. Поради големата фреквенција на сообраќај, стручните екипи работеа и во текот на вечерните часови.Градоначалникот на Охрид, Констанстин Георгиески, на својот фејсбук профил информираше дека се вршеше машинско гребење на стариот ас

Прочитај повеќе

Шведска почнува да тестира дигитална валута круна

Централната банка на Шведска планира да ја тестира употребата на дигитална валута е-куна во реалниот свет, а во тој проект ќе бидат вклучени и комерцијалните банки. Централните банки ширум светот планираат да лансираат дигитални национални валути како одговор на намалената употреба на готовината и како начин за забрзување на меѓународното плаќање.

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива