Промоција на збирката раскази „Интимно со пандемијата“

Здружението за книжевност и други уметности „Креативна верига“ од Охрид, во петок, 16 април, ќе одржи онлајн промоција на збирката раскази „Интимно со пандемијата“. Сите заинтересирани љубители на уметноста, ќе можат да го проследат настанот преку следната врска: Zoom. Почетокот е во 20:15 часот.Во збирката се претставуваат седумнаесет автори, ко

Прочитај повеќе

Во Египет откриен изгубениот Златен град

Археолошка мисија предводена од познатиот египетски археолог Захи Хавас направи големо откритие во Луксор и го пронајде Златниот град стар 3.000 години. Со тоа египетски Луксор уште еднаш стана центар на археолошки откритија откако египетското Министерство за туризам минатата недела го објави новото откритие.После седум месеци ископување со арх

Прочитај повеќе

Шпанскиот поет, лауреат на СВП, Хусто Хорхе Падрон, почина на 77 годишна возраст

Шпанскиот поет Хусто Хорхе Падрон, лауреат на Струшките вечери на поезијата (СВП) во 1990 година, почина денес во болница во Мадрид по компликации од Ковид-19. Веста на Фејсбук ја соопшти неговата сопруга која е Македонка, Клеопатра Филипова. Падрон и сопругата беа едни од најредовните гости на Струшките вечери."Готово е, ја изгубив љубовта на

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива