Градежни активности во Кошишта, Месокастро и Далјан

Со средства од буџетот на Општина Охрид се врши изградба да потпорни ѕидови во Кошишта и Месокастро.Зафатот има за цел статичка стабилизација на земјиштето, како и подобрена безбедност на околните индивидуални станбени објекти. Изведувач на активностите е фирмата „Бокоп“.Исто така, со средства од опшинскиот буџет изградена е нова пешачка патека

Прочитај повеќе

Нови наслови од издавачот „Книгохоличари“ во НУ Библиотека "Григор Прличев"

Во одделот за зајмување во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид од денеска побарајте ги следните нови наслови: „Ирене“ и „Крвава венчавка“ од Пјер Лемтер, „Овој човек“ од Џоди Елен Малпас, „Париската сопруга“ од Пола Меклејн и „Затвори ги очите“ од Рејчел Абот. Сите книги се од издавачката куќа „ Книгохоличари“. Потсетуваме дека годишната чле

Прочитај повеќе

Света преп.мч-ца Параскева Римска - Света Петка

Денес се празнува Света преп. мч-ца Параскева Римска - Света Петка. Традиционално во пресрет на овој голем летен празник, верниците масовно го посетуваат манастирот Света Петка во село Велгошти. И синоќа, како и утрово, манастирот е посетен од бројни верници, но поради ковид-пандемијата, посетата на манастирот се одвива според правилата за заштит

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива