М-р Милчо Јованоски нов директор на НУ Библиотека „Григор Прличев“ Охрид

На Јавен оглас за избор на директор на Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид распишан од страна на Министерството за култура, министерот за култура за директор на Библиотеката со мандат од четири години го избра кандидатот Милчо Јованоски кој и досега беше вработен во оваа установа. Министерот за култура врз основа на предлого

Прочитај повеќе

Научници од Харвард се на чекор до создавање лек за мултиплекс склероза

Инфективната мононуклеоза, позната и како болест на бакнежот, може да биде одговорна за развојот на мултиплекс склероза, сметаат научници од Универзитетот Харвард, а своите резултати ги објавија во списанието Science.Новата студија укажува на тоа дека оваа хронична болест на централниот нервен систем, која погодува околу 2,8 милиони луѓе во свето

Прочитај повеќе

Достојно одбележан големиот христијански празник Богојавление - Водици

После една година пауза, денес, достојно, во духот на традицијата и верата, Охрид го одбележа големиот и значаен празник за градот, Богојавление – Водици.По осветувањето на езерските води и положувањето на Светиот крст, најсреќен помеѓу стотината капачи беше Мартин Гоџо кој го фати Светиот крст.Vodici_2022_19012022001– Традицијата на одбележува

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива