Македонија избрана за златна дестинација за патување од страна на холандските туристи

Северна Македонија е избрана за дестинација за патување од страна на холандските туристи. Наградата „Златна награда за дестинација за патување, земјава ја доби како резултат на гласањето на холандските туристи кои требало да ја оценат нивната посета во странска земја.Највисоко е оценета локацијата на државава со 8,2 поени, потоа рестораните со 8,1

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - посни кроасани со џем од јагоди

Овој четврток нашата драга Виолета ни подготви вкусни кроасани со џем од јагоди. За подготовка на овој рецепт потребно е: 250 мл млака вода30 гр свеж квасецПрстофат солЛажица шеќер100 мл масло450-500 гр брашноСе меси убаво меко тесто,се остава да одмори 15 мин.Потоа тестото се дели на два дела, секој дел с

Прочитај повеќе

Денеска се навршуваат 41 година од смртта на Ванчо Николески

НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид и ООУ „Ванчо Николески“ од Лескоец заеднички ја одбележуваат четриесет и првата годишнина од смртта на големиот, македонски писател и поет за деца Ванчо Николески. Тој е основоположник на детската литература кај нас и даровит автор за кого и денеска се прераскажуваат безброј анегдоти. Кој е всушност Ванчо

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива