Непечена бомба торта - рецепт на Виолета Јанеска

Во денешната кујна, нашата соработничка Виолета Јанеска ни подготви уште еден интересен десерт, кој не одзема многу време, не чини многу пари, а е интересен за подготовка. Еве што е потребно за една непечна бомба торта: 700мл слатка павлака2 желатини1 филџан вода200гр наполитанки200гр бисквити (во овој случај се чоколадни)1 шлаг пена120м

Прочитај повеќе

„Тојота“ гради „град на иднината“ управуван од роботи и вештачка интелигенција

Тојота започна со изградба на „паметен град“ во Јапонија кој ќе биде управуван од вештачка интелигенција и футуристичка технологија. Од компанијата истакнале дека градот ќе служи како „лабораторија за живеење“. Градот ќе биде управуван од оперативен систем и ќе вклучува патишта за самоуправувачки возила, пренесува Радио МОФ.Изградбата на градот

Прочитај повеќе

„Тојота“ гради „град на иднината“ управуван од роботи и вештачка интелигенција

Тојота започна со изградба на „паметен град“ во Јапонија кој ќе биде управуван од вештачка интелигенција и футуристичка технологија. Од компанијата истакнале дека градот ќе служи како „лабораторија за живеење“. Градот ќе биде управуван од оперативен систем и ќе вклучува патишта за самоуправувачки возила, пренесува Радио МОФ.Изградбата на градот

Прочитај повеќе