Заврши 34. Поетска ноќ во Велестово (фото)

Со интернационалното поетско читање „Поезија ‒ Залез“ што неделата, на 21 август се одржа во тремот на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во с. Велестово, заврши 34. издание на „Поетската ноќ во Велестово“.Манифестацијата започна во петокот со поетски портрет на Лидија Димковска и изложба на Никола Пијанманов. Музички настап имаше Горан Пап

Прочитај повеќе

Доделени дипломите на матурантите од СОСУ "Св. Кирил и Методиј"

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков, присуствуваше на доделување на дипломите на матурантите од Средното економско училиште „ Св. Кирил и Методиј“ што синоќа свечено се одржа на Долни Сарај.Во своето поздравно обраќање пред професорите, родителите и учениците, градоначалникот Кирил Пецаков истакна:Dodeluvanje_diplomi_20220822012– Огромно е

Прочитај повеќе

Атлетска опрема добија основните училишта во Охрид

Атлетскиот клуб „Охрид ТрчаТ“, денеска, донира атлетска опрема за сите основни училишта во градот.Донацијата се состои од сет атлетски реквизити (40 маркери, 2 топки за одделенци, 4 хулахопи, 25 мали топчиња и две мали пречки) кои ќе бидат донирани за секое училиште. Атлетските реквизити ќе бидат наменети за најмалите ученици и ќе се од особено

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива