Препорачано

Фото на насловна - старата автобуска станица во `70-те и `80-те години на минатиот век

Деновиве нашата насловна страна ќе ја краси уште едно убаво потсетување на дел од минатото на Охрид. Погледнете како изгледаше старата градска автобуска станица во `70-те и `80-те години на минатиот век.

Прочитај повеќе

Научници одгледуваат растенија во почва донесена од Месечината

Дали во почва од Месечината може да се одгледуваат растенија?Една нова студија објавена во весникот Communications Biology спомeнува експеримент во кој примероци од почвата на Месечината донесени со мисиите Apollo се користи за одгледување растенија. По прв пат растение кое расте на Земјата, арабидопсис талиана, успеало да преживее во примероците

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - јапонски блини

Во нашата мала кујна, креативната Виолета постојано ни подготвува слатки задоволства, кои несебично ги споделува и со вас. Овој четврток Виолета ни подготви јапонски блини, а доколку не сте го подготвувале овој десерт, еве можност да научите како се подготвува. За подготовка потребно е: 2 јајца 40 грама шеќер1 лажица мед1 ванилин шеќер Н

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива