Утре напладне промоција на „Зборовите гром и веда“ од Смиле Наумоски Брсјак

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид утре – петок во 12 часот ќе биде промовирана книгата – поезија „ЗБОРОВИТЕ ГРОМ И ВЕДА – совршенство или совршенство“ дело од роднокрајниот поет, писател и есеист Смиле Наумоски Брсјак.Оваа книга тој ја создал во перидот од 2010 до 2018 кога се јавил на конкурсот што го распишува Министерство за култура

Прочитај повеќе

63 издание на Охридско лето

Градоначалникот Кирил Пецаков присуствуваше на отворањето на 63-то издание на фестивалот „Охридско Лето“ што синоќа се одржа на Античкиот театар во Охрид.Светската оперска дива Ангела Георгиу, придружувана од симфонискиот оркестар на Националната опера и балет под диригентската управа на Чипријан Теодорашку, приредија ноќ за паметење изведувајќи

Прочитај повеќе

В недела промоција на четиријазичната стихозбирка „Македонски погледи„

Во недела 9 јули од 11 часот во НУ „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана четиријазичната стихозбирка „Македонски погледи / Sguardi macedoni / Miradas macedonias / Macedonian glances“ од авторите Ернесто Ередеро дел Кампо и Марио Де Роза во издание на „ПНВ Публикации“, Скопје.„Македонски погледи“ претставува поетско патување на двајца дип

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива