Промоција на стихозбирката "Љубов" од група автори

Денес, сабота, во 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе биде промовирана стихозбирката „Љубов“. Во неа се содржани околу 50 песни од исто толку македонски автори. Книгата е издадена на предлог од Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид, а поддржана е од МаБиХ Македонија и Вера М Самарјанин, и е резултат на распишаниот

Прочитај повеќе

Вознесение Христово - Спасовден

Денес се слави Вознесение Христово - Спасовден, празникот кој секогаш се одбележува 40 дена по Велигден.Во Новиот завет од Светото Писмо поточно во Светото евангелие според Марко опишано е и вознесението Христово: "А по разговорот со нив, Господ се вознесе на небо и седна од десната страна на Бога. Тие, пак, отидоа и проповедаа насекаде; и Госпо

Прочитај повеќе

Промовиран трудот "Книга за Светите браќа Кирил и Методиј"

Во рамки на чествувањата по повод 24 Мај – Денот на Сесловенските просветители Кирил и Методиј, денес во зградата на локалната самоуправа се одржа промоција на книгата „Книга за Светите браќа Кирил и Методиј“ од авторите проф. д-р Димитар Пандев и проф. Славе Ѓорѓо Димоски.Издавач на книгата е Општина Охрид, а пред присутните во име на градон

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива