"Важни се луѓето" е пораката на "Љубопитното девојче" насликано на ѕидот во градината на ОУ "Григор Прличев"

Порака, шарени бои, љубопитност, детска фантазија, симбол... се само дел од особините на ремек делото ЉУБОПИТНО ДЕВОЈЧЕ кое е насликано на училишниот ѕид во Сензорната градина на ОУ "Григор Прличев". Со пораката "Важни се луѓето" како дел од проектот "Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран", финансиран од ЕУ, со која раководи фондацијата "Ч

Прочитај повеќе

Меѓународен музички напревар "Охридски бисери"

Со пригодна музичка програма која се одржа во катедралната црква „Света Софија“ вчеравачер беше означен почетокот на овогодинешното издание на Меѓународниот натпревар на млади музичари „Охридски бисери“.Како покровител на настанот, свое обраќање пред присутните имаше градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков.– „Музиката ѝ дава душа на все

Прочитај повеќе

Промоција на романот "Заследи ме" од Јордан Коцевски во Скопје

Неодамна, од печат излезе романот „Заследи ме“ од Јордан Коцевски. Романот е издаден во рамки на едицијата „Индиго“ на ПНВ Публикации. Дизајнот на корицата е дело на илустраторот Марио Каев. Издавањето на романот е поддржано од страна на Министерството за култура.Веднаш по излегувањето од печат, романот беше промовиран саботата, на 11-ти јуни во к

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива