Промоција на стрип албумот "Бестрашниот" од Дарко Богданов

Денес, 30 јуни, ќе се одржи промоција на стрип албумот "Бестрашниот" од докажаниот и еден од најактивните стрип автори во државата, Дарко Богданов. Промоцијата ќе се случува во КИЦ "Култура 365" , а почетокот ќе биде во 20 часот.

Прочитај повеќе

Седмо издание на "Вдиши театар"

Тесен беше просторот во предворјето на црквата Св.Софија да ги собере сите оние кои вчера дојдоа да „ВДИШАТ ТЕАТАР“ и бидат дел од отворањето на Аматерскиот театарски фестивал „ВДИШИ ТЕАТАР“ кој во организација на Црвен крст Охрид по седми пат, како предвесник на охридското културно лето, се реализира од 22-24 јуни во Охрид. Спектакуларен беше и

Прочитај повеќе

Денес се празнуваат Сите Светии - Сисвети

Денес се празнува неделата посветена на Сите Светии – Сисвети.Овој празник менува датум, но не и ден - секогаш се слави во неделата по Духовден и меѓу народот повеќе е познат како Сисвети. Црквата го востановила за заедничко сеќавање и празнување на сите Светии. Се празнува за да им се оддаде почит на оние светци чии имиња не се познати како п

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива