Денеска премиера на краткиот филм "Да почнеме од нас"

"Да почнеме од нас" е краток филм во режија, монтажа и сценарио на Претседателот на ученичкиот парламент на ООУ "Григор Прличев", генијалниот ИВО ГЕОРГИЕСКИ, а со главни улоги на ученици од ова училиште. Филмот е снимен под менторство на наставничката Славица Јолакоска Таштаноска, својата премиера ќе ја доживее денес во 13:30 часот во Младински ц

Прочитај повеќе

Започнува 24 издание на "Распеано рибарче"

Два дена големата сцена на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид утре и задутре ( понеделник и вторник ) е резервирана за децата. Започнува 24 издание на Детскиот музички фестивал „Распеано рибарче 2023“.Ќе бидат изведени вкупно 20 нови детски песни од деца од Охрид и автори на текстови, музика и аранжман од нашиот град.ribarce 2023Г

Прочитај повеќе

Кикстартер кампања за новиот филм на Ана Јакимска

Македонската режисерка Ана Јакимска, која е на магистерски студии по режија на игран филм на Универзитетот „Голдсмитс“ во Лондон, почна „Кикстартер“ кампања за собирање средства за снимање краток игран филм „Нема духови во туѓина“, за кој и се потребни најмалку 10.000 фунти. Кампањата ќе биде отворена до 4 мај, а снимањето треба да се случи кон кра

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива