Богата музичка програма на овогодинешното издание на фестивалот "Ohrid calling"

Од 29-ти јули до 1-ви август на локацијата во поранешната касарна ќе се одржи шестото издание на фестивалот „Ohrid calling“. На фестивалот е најавена богата музичка програма со настап на неколку врвни светски ѕвезди од електронската музика или вкупно 22 артисти. Во пресрет на фестивалот, денес се одржа прес конференција на која говореа градоначални

Прочитај повеќе

Започна единаесеттото „На зајдисонце“ во Трпејца

Синоќа на свечен начин во присуство на голем број посетители – туристи и мештани во Трпејца беше отворено единаесеттото по ред издание на културно – забавното лето „На зајдисонце“ 2022. Манифестацијата во името на покровителот Општина Охрид ја отвори Перчо Божиноски, советник во советот на општина Охрид и претседател на Комисијата за одбележување

Прочитај повеќе

Поставени информативни табли пред заштитените чинари и кочеџикот

Општина Охрид постави информативни табли пред сите заштитени чинари и кочеџикот, кои се прогласени за природна реткост.Овој проект е дел од Програмата за заштита на животна средина и природа, а Одделението за заштита и влијание врз животна средина го реализираше со поддршка на ЈП „Градски Гробишта“. Информативни табли со основни информации за

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива