Света преп.мч-ца Параскева Римска - Света Петка

Денес се празнува Света преп. мч-ца Параскева Римска - Света Петка. Традиционално во пресрет на овој голем летен празник, верниците масовно го посетуваат манастирот Света Петка во село Велгошти. И синоќа, како и утрово, манастирот е посетен од бројни верници, но поради ковид-пандемијата, посетата на манастирот се одвива според правилата за заштит

Прочитај повеќе

Илинден - празник на сите Македонци (фото)

Св. Илија (Громовникот) е еден од култните свеци кај православните македонци, бидејки православната црква го има поистоветено со Перун Громовникот, од словенската митологија, кога вршела покрстување на Словените. Култот кон Перун бил широко развиен кај македонските Словени, па така тие го замениле своето омилено божество со христијанскиот светец.

Прочитај повеќе

Во Трпејца заврши манифестацијата „На зајдисонце“

Со авторската вечер посветена на композиторот и хармоникаш д-р Гоце Џуклески, синоќа во Трпејца беше заокружено единаесеттото издание на културно – забавното лето „На зајдисонце“. Гости на Џуклески беа неговите пријатели и соработници – естрадниот уметник Мирко Вретоски и Градскиот мешан хор „Вокс Лихнидос“. Инаку, во вторникот и средата, најмла

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива