Почнува изградбата на најголемиот батериски систем во светот

Во Белгија почнува изградбата на проектот кој ќе биде најголемиот батериски систем за складирање енергија во светот (BESS), со капацитет од 25MW / 100MWh. Системот за складирање енергија на база на литиум-јонски батерии на компанијата Nala Renewables ќе биде оперативен во Бален во белгискиот регион Фландрија до крајот на 2020 година, во рамките на

Прочитај повеќе

Кои се најсреќни луѓе на светот? Рангирани се и Македонците

По петти пат по ред, Финска е прогласена за најсреќна земја во светот.Извештајот, кој ги истражувал и ефектите од кризата поради пандемијата со ковид врз благосостојбата на луѓето, секоја година го составуваат американски научници врз основа на податоците добиени од Институтот Галуп.Според извештајот, по најсреќната Финска следат Данска, Исланд

Прочитај повеќе

Tesla бележи рекордна продажба на возила поради енергетската криза

Tesla во текот на пандемијата на КОВИД-19 забележа рекордна продажба, а војната во Украина и порастот на цените на нафтата изгледа само ќе го продолжат тој тренд.Цените на горивата во САД и во остатокот од светот постојано се покачуваа паралелно со напредокот на руската инвазија во Украина, а америкаснкиот претседател објави дека воведува забрана

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива