Нов ултразвучен метод може успешно да лечи дијабетес тип 2

Само во САД 37 милиони луѓе имаат дијабетес, што е еднакво на 1 од 10 луѓе, покажуваат податоците на Центарот за контрола и превенција на болести. Од нив 90% до 95% имаат дијабетес тип 2, состојба во која има премногу шеќер во крвта затоа што телото не може ефективно да го регулира поради проблеми со хормонот наречен инсулин. Неколку студии покажаа

Прочитај повеќе

Ново откритие: консумирањето едно авокадо неделно го намалува ризикот од срцеви болести за 20%

Консумирањето само едно авокадо неделно го намалува ризикот од срцев заболувања, откри најновата студија. Студијата ја спроведоа научници од Школата за јавно здравје Т.Х.Чен на Универзитетот Харвард во Бостон и беше објавена во списанието American Heart Association (JAHA).Во студијата биле вклучени 68.786 жени од здравствени студии на NHS (Nation

Прочитај повеќе

Почнува изградбата на најголемиот батериски систем во светот

Во Белгија почнува изградбата на проектот кој ќе биде најголемиот батериски систем за складирање енергија во светот (BESS), со капацитет од 25MW / 100MWh. Системот за складирање енергија на база на литиум-јонски батерии на компанијата Nala Renewables ќе биде оперативен во Бален во белгискиот регион Фландрија до крајот на 2020 година, во рамките на

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива