Panasonic направи неуништлив лаптоп

Panasonic го лансираше Toughbook 40, лаптоп со издржливост според највисоките воени стандарди MIL-STD-810H и MIL-STD-461H и заштита од прашина и вода според IP66 нормата.Меѓу другото, тоа значи дека нема да му биде ништо ако го фрлите на бетон на висина од 2 метри, а во издржливоста е вклучена и отпорноста на ниски и високи температури. Од таа пр

Прочитај повеќе

Научници одгледуваат растенија во почва донесена од Месечината

Дали во почва од Месечината може да се одгледуваат растенија?Една нова студија објавена во весникот Communications Biology спомeнува експеримент во кој примероци од почвата на Месечината донесени со мисиите Apollo се користи за одгледување растенија. По прв пат растение кое расте на Земјата, арабидопсис талиана, успеало да преживее во примероците

Прочитај повеќе

IKEA промовираше „уштипци“ за бубачки

Шведскиот бренд за мебел IKEA и непрофитната еколошка организација World Wildlife Fund (WWF) отпочнаа заедничка кампања на данскиот пазар како дел од која нудат „уштипци“ за бубачки.Базирани врз стандардните шведски уштипци од месо и нивната веганска алтернатива кои што им се служат на луѓето во рестораните на IKEA во склоп на нивните продавници

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива