Утре улицата "Јане Сандански" ќе биде затворена за сообраќај

Поради изведување на градежни работи за асфалтирање, во четврток на 21.10.2021 година (од 05:00 часот) ќе биде затворена за сообраќај улицата „Јане Сандански“ на потегот од крстосницата со булевар „Туристичка“ до кружниот тек кај Општа болница.Се молат граѓаните и учесниците во сообраќајот да ги отстранат сите возила од оваа улица и воедно во тек

Прочитај повеќе

Нови протоколи за работа на кафетериите и рестораните

Kabtel desktopВладата на денешната редовна 113-та седница, усвои измени и дополнувања на ковид протоколите за работата на угостителските објекти (кафетерии и објекти за исхрана) со кои е укинато ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти и се дозволува поголема исполнетост на капацитетите и во отворениот и во затворен

Прочитај повеќе

Експертите предупредуваат дека годинава светот ќе произведе е-отпад потежок од Кинескиот ѕид

Потрошувачката на електроника е се поголем проблем во светот. Поради мноштвото уреди кои секоја година излегуваат на пазарот се зголемува и количината електронски уреди кои завршуваат на депонии во целиот свет. Според проценките на WEEE Forum (Waste Electrical and Electronic Equipment), годинава се очекува дека количината на отпадна потрошувачка ел

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива