Од кујната на Виолета - Чизкејк

Денес во нашата кујна Виолета ни подготви уште едно слатко задоволство, кое и вие можете да го подготвите и да ги изненадите вашите блиски. Еве што се е потребно за да подготвите чизкејк во калап број 26: 300 грама мелени бисквити150 грама маргарин50-100 мл густ сок или млеко Фил: 500 грама маскарпоне300 мл хопла100 мл млеко 200 грама

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - уште една позната техника за бојадисување велигденски јајца - со лушпи од кромид

За денес нашата неуморна Виолета ни нуди уште една техника за декорирање на велигденските јајца. Станува збор за техника со лушпи од кромид. За да ги обоите на овој начин, потребно е: Лушпи од кромид Бел лист хартија Зелена боја за јајца Лажица оцет Се зема поголема количина лушпи од кромид и се ситни со помош на ножичка или блендер. Лис

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - како да направите разнобојни велигденски јајца

Велики Четврток е денот кога, според традицијата, се вапсуваат велигденските јајца. Првото велигденско јајце се вапсува пред изгрејсонце и се нарекува божјаче, и откако ќе се бојадиса се остава да го фатат првите сончеви зраци, а потоа се будат децата и со него на лицето им се прави "црвено-бело-дебело". Тоа јајце се чува цела година до наред

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива