Од кујната на Виолета - ледена пудинг торта

Ледена пудинг торта4 јајца4 лажици шеќер4 лажици брашно1 прашок за пециво700 мл млеко1 пудинг од ванила1 пудинг од чоколадо100 гр маргарин100 гр шеќер во прав6 лажици шеќерНајпрво се двојат белките од жолчките.Белките се матат пенесто со 4 лажици шеќер,му се додаваат жолчките и се бие се додека се соедини смесата.Се исклучува моксер

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - јапонски блини

Во нашата мала кујна, креативната Виолета постојано ни подготвува слатки задоволства, кои несебично ги споделува и со вас. Овој четврток Виолета ни подготви јапонски блини, а доколку не сте го подготвувале овој десерт, еве можност да научите како се подготвува. За подготовка потребно е: 2 јајца 40 грама шеќер1 лажица мед1 ванилин шеќер Н

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - црно-бел ролат

Денес во нашата кујна, креативната и неуморна Виолета ни подготви црно бел ролат. Во продолжение го споделуваме со вас нејзиниот рецепт за ова слатко задоволство: 5 јајца5 лажици шеќер 3 лажици масло 1 прашок за печиво 5 лажици брашно 5 лажици мармалад од кајсии 5 лажици мармалад од црни сливи 10 лажици мелени плазма бисквити 6 лажици

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива