32.Поетска ноќ во Велестово посветена на поетот Зоран Анчевски

На 21 и 22 август, во с. Велестово ќе се одржи 32. Поетска ноќ во Велестово. Годинашната Поетска ноќ во Велестово е посветена на творештвото на поетот Зоран Анчевски, па со Вас споделуваме неколку песни и дел од интервјуто што во целост може да се прочита во Ревијата Поетска ноќ во Велестово, бр. 20. Разговорот го водеше Славе Ѓорѓо Димоски:Госпо

Прочитај повеќе

Света преп.мч-ца Параскева Римска - Света Петка

Денес се празнува Света преп. мч-ца Параскева Римска - Света Петка. Традиционално во пресрет на овој голем летен празник, верниците масовно го посетуваат манастирот Света Петка во село Велгошти. И синоќа, како и утрово, манастирот е посетен од бројни верници, но поради ковид-пандемијата, посетата на манастирот се одвива според правилата за зашти

Прочитај повеќе

Започна шеесеттото издание на фестивалот "Охридско лето"

Градоначалникот на .Охрид, Константин Георгиески присуствуваше на отворањето на шеесеттото јубилејно издание на најреномираната музичко сценска манифестација „Охридско Лето“ што годинава се одржува во услови на светската здравствена криза предизвикана од вирусот Ковид 19.На отворањето на фестивалот синоќа на Античкиот театар во Охрид настапија

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива