Света преп.мч-ца Параскева Римска - Света Петка

Денес се празнува Света преп. мч-ца Параскева Римска - Света Петка. Традиционално во пресрет на овој голем летен празник, верниците масовно го посетуваат манастирот Света Петка во село Велгошти. И синоќа, како и утрово, манастирот е посетен од бројни верници, но поради ковид-пандемијата, посетата на манастирот се одвива според правилата за зашти

Прочитај повеќе

Започна шеесеттото издание на фестивалот "Охридско лето"

Градоначалникот на .Охрид, Константин Георгиески присуствуваше на отворањето на шеесеттото јубилејно издание на најреномираната музичко сценска манифестација „Охридско Лето“ што годинава се одржува во услови на светската здравствена криза предизвикана од вирусот Ковид 19.На отворањето на фестивалот синоќа на Античкиот театар во Охрид настапија

Прочитај повеќе

На 2 август 41-во издание на малиот пливачки маратон

На 2-ри август на големиот национален празник Илинден во Охрид ќе се одржи традиционалниот мал пливачки маратон. Во услови на пандемија од КОВИД 19, годинешното маратонско издание ќе се реализира по претходно утврдени протоколи. Според предвиденото стартот на трката закажан за 10 часот наместо од хотел „Парк“ како што беше претходно ќе бид

Прочитај повеќе