Започнува единаесеттото "На зајдисонце" во Трпејца

Утре со изложба на слики од уметникот Мајкл Клос од Канада и настапот на бендот „8balls“ во Трпејца на свечен начин ќе започне 11 –то културно – забавното лето „На зајдисонце“.Во името на покровителот Општина Охрид манифестацијата за отворена се очекува да ја прогласи советникот Перчо Божиноски, кој воедно е и претседател на општинската Комиси

Прочитај повеќе

Нови наслови од издавачот „Книгохоличари“ во НУ Библиотека "Григор Прличев"

Од денеска во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид можете да ги побарате следните пет нови наслови од издавачот „Книгохоличари“: „Од сирак до ѕвезда“ од Мерлин Монро, „Првата жена фараон“ од Полин Геџ, „Француската куртизана“ од А. Г. Морган, „Љубовно писмо до виски“ од Кенди Стајнор и „Мајски рози“ од Дот Хачинсон. Зачленувањето во Библиотека

Прочитај повеќе

Промоција на романот "Надеж" од Ване Николоски

Денес, 13 јули, во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана книгата „Надеж“ од Ване Николоски, наш роднокраен автор од Австралија - писател и голем љубител на природата и својот Охрид.-Часовите искористени во пишување и читање, најмногу ме исполнуваат. Пишувањето, креирањето на карактери, настани, места, емоции се моја душевна

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива