Осум нови наслови – осум нови возбудливи приказни

Оваа недела ви предлагаме да прочитате нови книги од издавачот „Сакам книги“.Побарајте ги: „Војводата и јас“ од Џулија Квин и „Длабоко во темнината“ од Ен Лорет Вајт. На прочит ви ги нудиме и „Еден незаборавен Божик“ од Лиса Клејпас и „Некој близок“ од Кара Хантер. Во оваа неделна понуда имаме и две книги од авторот Себастијан Фицек. Тоа се рома

Прочитај повеќе

Вечерва почнува 33. Поетска ноќ во Велестово

д денеска до 22 август на повеќе локации во село Велестово и во Охрид ќе се одржи 33. издание на манифестацијата „Поетска ноќ во Велестово“.Свеченото отворање ќе биде вечерва со почеток во 21:00 часот во село Велестово, со настап на гитаристот Мартин Милески. За делото на Ристо Лазаров ќе беседи проф. Д-р Димитар Пандев, а стиховите ќе ги интерпр

Прочитај повеќе

Три песни од Андреј Ал-Асади ‒ учесник на 33. Поетска ноќ во Велестово

Утеха за боситеСлободата не еДа можеш што сакаш да правиш во светотТуку со себеДа му се насмевнеш в лице на мракотИ да ги претекнеш сите желбиДа разберешОти солената архитектура на срцетоЕ само слика на четирите страни на светотТи си ништо, а имашПодол си, а љубишСлободата е филозофија на искреностаНешто што не се повикуваТуку до кое

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива