Започна шеесеттото издание на фестивалот "Охридско лето"

Градоначалникот на .Охрид, Константин Георгиески присуствуваше на отворањето на шеесеттото јубилејно издание на најреномираната музичко сценска манифестација „Охридско Лето“ што годинава се одржува во услови на светската здравствена криза предизвикана од вирусот Ковид 19.На отворањето на фестивалот синоќа на Античкиот театар во Охрид настапија

Прочитај повеќе

На 2 август 41-во издание на малиот пливачки маратон

На 2-ри август на големиот национален празник Илинден во Охрид ќе се одржи традиционалниот мал пливачки маратон. Во услови на пандемија од КОВИД 19, годинешното маратонско издание ќе се реализира по претходно утврдени протоколи. Според предвиденото стартот на трката закажан за 10 часот наместо од хотел „Парк“ како што беше претходно ќе бид

Прочитај повеќе

Започна деветтото издание "На зајдисонце" во Трпејца

Со изложба на филигран со срма од охриѓанката Дијана Велјаноска и музичкиот настап на македонска естрадна ѕвезда Верица Пандиловска синоќа започна деветтото издание на културно – забавното лето „На зајдисонце“ во Трпејца.Општина Охрид е покровител на манифестацијата, а пред присутните се обрати заменик градоначалникот, Ристо Николески

Прочитај повеќе