Од кујната на Виолета - мини тортички

Овој четврток нашата креативна и неуморна Виолета ни подготви мини тортички. Што се е потребно и како се подготвува овој десерт, проследете во продолжение: 6 јајца 2 филџани шеќер 2 филџани брашно 1 филџан масло 5 лажици врела вода 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво Фил: 300 мл млеко 1 пудинг од ванила 5 лажици шеќер 250 мл слатка

Прочитај повеќе

"Важни се луѓето" е пораката на "Љубопитното девојче" насликано на ѕидот во градината на ОУ "Григор Прличев"

Порака, шарени бои, љубопитност, детска фантазија, симбол... се само дел од особините на ремек делото ЉУБОПИТНО ДЕВОЈЧЕ кое е насликано на училишниот ѕид во Сензорната градина на ОУ "Григор Прличев". Со пораката "Важни се луѓето" како дел од проектот "Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран", финансиран од ЕУ, со која раководи фондацијата "Ч

Прочитај повеќе

Меѓународен музички напревар "Охридски бисери"

Со пригодна музичка програма која се одржа во катедралната црква „Света Софија“ вчеравачер беше означен почетокот на овогодинешното издание на Меѓународниот натпревар на млади музичари „Охридски бисери“.Како покровител на настанот, свое обраќање пред присутните имаше градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков.– „Музиката ѝ дава душа на все

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива