Од кујната на Виолета - полнети погачици

Денес, во нашата кујна, Виолета ни подготви уште еден од ризницата на интересни рецепти. Полнети погачици можете да подготвите на брз и едноставен начин, кој секако, нема многу да ве чини. За подготовка потребно е:300 ml млеко 100 ml масло за јадење1 шолја кисело млеко1 лажица сол1 лажица шеќер 1 квасец Брашно Од наведените состојки с

Прочитај повеќе

Седмо издание на "Вдиши театар"

Тесен беше просторот во предворјето на црквата Св.Софија да ги собере сите оние кои вчера дојдоа да „ВДИШАТ ТЕАТАР“ и бидат дел од отворањето на Аматерскиот театарски фестивал „ВДИШИ ТЕАТАР“ кој во организација на Црвен крст Охрид по седми пат, како предвесник на охридското културно лето, се реализира од 22-24 јуни во Охрид. Спектакуларен беше и

Прочитај повеќе

Одбележан 21 јуни - Денот на Охридското Езеро

Со едриличарска прошетка по езерото и промоција на пловило на соларен погон, денес беше одбелжан 21 јуни, Денот на Охридското езеро. На манифестацијата покрај градоначалникот Кирил Пецаков, присуствуваа и градоначалниците на Подградец Илир Џаколи и на Дебрца, Зоран Ногачески.– И оваа година традиционално го прославуваме 21 јуни како Ден на Охридс

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива