Од кујната на Виолета - јапонски блини

Во нашата мала кујна, креативната Виолета постојано ни подготвува слатки задоволства, кои несебично ги споделува и со вас. Овој четврток Виолета ни подготви јапонски блини, а доколку не сте го подготвувале овој десерт, еве можност да научите како се подготвува. За подготовка потребно е: 2 јајца 40 грама шеќер1 лажица мед1 ванилин шеќер Н

Прочитај повеќе

Во Охрид семинар за заштита на урбаните јадра

Во организација на „Sites & Cites“ од Франција, во Охрид, денес, се одржува семинар на темна „Заштита на урбаните јадра“. Присутните ги поздрави градоначалникот Кирил Пецаков.– Заштитата на урбаните јадра е клучна обврска, но тоа не треба да подразбира ставање крај на развојот на градот. Сето ова треба да биде една симбиоза за да се создаде одржл

Прочитај повеќе

Се одржа велосипедската трка "Куп на Македонија- Охрид"

Во организација на Велосипедска Федерација на Македонија, викендов во Охрид се одржа велосипедската трка „Куп на Македонија – Охрид“. Стартот на трката во друмски велосипедизам беше кај „Горица 2“, а целта кај тениските игралишта во близина на вила „Билјана“.Технички организатори на овој напревар беа велосипедскиот клуб „Шампион систем“ од Охрид

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива