НУ Библиотека "Григор Прличев" денес е домаќин на Републичкиот натпревар "Млади библиотекари"

Во организација на Библиотекарското здружение на Македонија (БЗМ) денес во 12 часот во Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи 21. Републички натпревар „Млади библиотекари“. Според пријавите за престижната титула „Млади библиотекари на годината“ ќе се натпреваруваат 20 ученици од цела држава кои претходно победиле н

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - ледена пудинг торта

Ледена пудинг торта4 јајца4 лажици шеќер4 лажици брашно1 прашок за пециво700 мл млеко1 пудинг од ванила1 пудинг од чоколадо100 гр маргарин100 гр шеќер во прав6 лажици шеќерНајпрво се двојат белките од жолчките.Белките се матат пенесто со 4 лажици шеќер,му се додаваат жолчките и се бие се додека се соедини смесата.Се исклучува моксер

Прочитај повеќе

Денес започна 23-то издание на "Распеано Рибарче"

Денес започна 23-то издание на фестивалот на детски песни "Распеано Рибарче". Нови 13 песнички донесува најновото издание на овој реномиран фестивал, кој после паузата од две години, повторно се врати на својата сцена.

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива