Руинираните јавни површини се враќаат во функција

Јавните површини, кои подолг временски период беа руинирани и запуштени ќе се враќаат во функција.Откако службите на Општина Охрид извршија увид и ја утврдија состојбата во која се наоѓаат, плоштадот кај Мини маркет, пешачките патеки канал Студенчишта – хотел Парк, Лабино – Канео, Лабино – Воска – Даљан, детските и повеќенаменските игралишта на це

Прочитај повеќе

Утре книжевен портрет посветен на проф. д-р Димитар Пандев

Пред точно 162 години, на 25 март 1860 година во Атина нашиот патрон – поетот и преродбеник Григор Прличев за поемата „Сердарот“ бил овенчан со ловоров венец. Неговата поема била прогласена за најдобра а жирито и критиката го нарекле Втор Хомер. Утре, точно напладне во НУ Библиотека „Григор Прличев“по тој повод ќе се одржи книжевен портрет пос

Прочитај повеќе

Охрид ќе биде претставен на Меѓународниот саем за туризам во Белград

Делегација на Општина Охрид, предводена од градоначалникот Кирил Пецаков, од денес учествува на 43 Меѓународен саем за туризам во Белград. Учеството на оваа реномирана саемска манифестација, се случува по пауза од две години, поради ковид кризата.На штандот во Белград ќе бидат презентирани туристичките вредности на Охрид и новините во туристичка

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива