Од кујната на Виолета - рецепт за медени колачиња

И овој четврток нашата драга Виолета од својата кујна ни нуди еден неодоливо сладок рецепт – рецептот за медени колачиња. Еве на кој начин можете да си ги подготвите и вие: 3 јајца200 гр шеќерСе бие со миксер убаво и се додава:3 лажици мед1 мало лажиче сода бикарбона1 пециво125 гр маргарин100 гр мелени оревиСе исклучува миксерот и се до

Прочитај повеќе

М-р Милчо Јованоски нов директор на НУ Библиотека „Григор Прличев“ Охрид

На Јавен оглас за избор на директор на Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид распишан од страна на Министерството за култура, министерот за култура за директор на Библиотеката со мандат од четири години го избра кандидатот Милчо Јованоски кој и досега беше вработен во оваа установа. Министерот за култура врз основа на предлого

Прочитај повеќе

Научници од Харвард се на чекор до создавање лек за мултиплекс склероза

Инфективната мононуклеоза, позната и како болест на бакнежот, може да биде одговорна за развојот на мултиплекс склероза, сметаат научници од Универзитетот Харвард, а своите резултати ги објавија во списанието Science.Новата студија укажува на тоа дека оваа хронична болест на централниот нервен систем, која погодува околу 2,8 милиони луѓе во свето

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива