Од кујната на Виолета - рецепт за највкусни крофни

Овој четврток нашата драга Виолета повторно беше многу вредна и ни подготви превкусни крофни.Следува рецептот и постапката: 250 мл млако млеко30 гр свеж квасец2 јајца3 лажици шеќерПоловина лажиче сол1 прашок за печиво2 ванилин шеќер1 лажица ракијаРендана кора од лимонБрашно по потребаОд сите состојки се меси убаво меко тесто кое се оста

Прочитај повеќе

Известување за данок на имот

Согласно законските измени на Законот за даноците на имот („Сл. весник на РМ“ бр.61/04…151/21), кој започна да се применува од 01.01.2022 година, Општина Охрид, ги известува сите физички и правни лица кои поседуваат недвижен имот на територијата на општината, за следното: За сите непријавени имоти да достават даночна пријава за утврдување на да

Прочитај повеќе

Нови правила од февруари – ЕУ објави препораки за патување

Според усвоените нови препораки на Советот на ЕУ, кои не се обврзувачки и им ја оставаат на земјите-членки одлуката за нивната примена, вакцинација, тестирање или статус на закрепнување од ковид-19, како што е потврдено со важечкиот дигитален сертификат на ЕУ за ковид-19 , треба да бидат клучни детерминанти за патување .Затоа, се препорачува да с

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива