Почина писателот и поет Тоде Илиевски

Денеска во Охрид по кусо боледување на 70 годишна возраст почина Тоде Илевски, поет, писател за деца и млади, сатиричар, хуморист, преведувач, енигматичар и шаховски проблемист.Тоде Илиевски е роден 1952 година во село Мраморец. Гимназија завршил во Охрид, а Филолошки факултет во Скопје. Автор е на книгите: „Ведро едро” - поезија за деца, 1990

Прочитај повеќе

Скандинавските земји од февруари ги укинуваат ковид мерките

Шведска најави дека повеќето или сите епидемиолошки мерки може да бидат укинати на 9 февруари. Данска ја донесе таа одлука, но Норвежаните отидоа чекор понатамуИако Шведска со недели бележи рекорден број на инфекции со коронавирус речиси секојдневно, бројот на пациенти на интензивна нега и бројот на смртни случаи од Ковид-19 се стабилни и релатив

Прочитај повеќе

Поради изведување градежни работи на "Македонски Просветители", од понеделник забрана за запирање и паркирање на моторни возила

Поради изведување на градежни работи на ул. „ Македонски Просветители “ (втора фаза) на потегот од крстосницата на оваа улица со улицата „ Димитар Влахов“ до крстосницата со улица „Партизанска„ (позади ТЦ Амам) од ден 31.01.2022 година (Понеделник) на горенаведениот потег се забранува запирање и паркирање на моторни возила . Во период додека т

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива