Градоначалникот на Охрид и градоначалничката на Огроџењец потпишаа договор за партнерска соработка

Врз основа на Одлуката за збратимување на Охрид и полскиот град Огроџењец која беше донесена од страна на Советот на Општина Охрид, градоначалникот Константин Георгиески и градоначалничката на Огроџењец, Ана Пиларцук вчеравечер на пригоден настан, потпишаа Договор за партнерска соработка.Целта на договорот е развивање и зајакнување на пријателск

Прочитај повеќе

Кина ги прогласи нелегални сите трансакции со криптовалути

Кинеската централна банка објави дека сите трансакции со криптовалути се илегални, фактички забранувајќи ги дигиталните токени, како биткоин.„Бизнис активностите кои вклучуваат виртуелни валути се незаконски финансиски активности. Тие сериозно ја загрозуваат безбедноста на имотот на луѓето“, соопшти Народната банка на Кина.Кина е еден од најгол

Прочитај повеќе

Airbus го претстави своето летачкo такси кое ќе полета во 2023 година

Превозот со такси во иднина ќе биде сосема поинаков од сега. Дел од технолошките и автомобилските компании сметаат дека и понатаму ќе се возиме во автомобили, но во нив нема да има возач и со нив ќе управуваат компјутери. Дека таквиот такси превоз не е далеку од реалноста видовме со Waymo, компанијата на Google, чии автономни такси веќе некое време

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива