Утре улицата "Јане Сандански" ќе биде затворена за сообраќај

Поради асфалтирање, улицата „Јане Сандански“ утре (29.09.2021) во период од 5.00 ч до 16.00 ч. ќе биде затворена за сообраќај. Надлежните служби при општина Охрид упатуваат апел до охриѓани од вечерва да ги отстранат паркираните возила од двете страни на коловозните ленти со цел во раните утрински часови непречено да започне реализацијата н

Прочитај повеќе

Фајзер тестира антивирусен лек за спречување на ковид-инфекција

Фајзер соопшти дека започнала голема студија за тестирање на орален антивирусен лек за да се спречи ковид-инфекција кај оние кои се изложени на вирусот, објави Ројтерс.Студијата од средна до доцна фаза ќе го тестира лекот на Фајзер PF-07321332, на 2.660 здрави возрасни учесници, на возраст од 18 години и повеќе, кои живеат во исто домаќинство со

Прочитај повеќе

Охрид SOS: УЗКН и Завод и музеј Охрид постапуваат спротивно на обврзувачкото мислење на Комисијата за управување со Охридскиот Регион

Седницата на УНЕСКО годинава поимина. Исто како што помина и таа во Баку. Уништувањето, насега веќе малку останато од автентичното старо градско јадро, продолжува. Исто како штопродолжи и по Баку.За случајот со план за нова градба на четири нивоа во Варош, во непосредна близина на Завод имузеј Охрид, информиравме уште во март.https://www.faceb

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива