Од кујната на Виолета - брзи пирошки триаголници

Четврток е ден за уште еден неодолив рецепт од нашата Виолета. Денес ви го претставуваме нејзиниот рецепт за брзи пирошки - триаголници. За подготовка на овој рецепт потребно е: 400 мл млеко20 грама квасец1 прашок за пециво100 грама бело сирењемалку солмалку бибер 1 лажица шеќередна рака рукола брашно по потребаСе меси убаво тесто и с

Прочитај повеќе

Осум нови наслови – осум нови возбудливи приказни

Оваа недела ви предлагаме да прочитате нови книги од издавачот „Сакам книги“.Побарајте ги: „Војводата и јас“ од Џулија Квин и „Длабоко во темнината“ од Ен Лорет Вајт. На прочит ви ги нудиме и „Еден незаборавен Божик“ од Лиса Клејпас и „Некој близок“ од Кара Хантер. Во оваа неделна понуда имаме и две книги од авторот Себастијан Фицек. Тоа се рома

Прочитај повеќе

Промовирано капиталното дело "Книга за Чинго"

Градоначалникот Константин Георгиески вчера, доцна попладне во Конгресниот центар присуствуваше на промоција на изданието „Книга за Чинго“ од професорите Димитар Пандев и Славе Ѓорго –Димоски, а во издание на Општина Охрид. Настанот беше дел од 54. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при универзитет

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива