Ново детско игралиште на патеката кон "Горица"

Се гради ново детско игралиште на пешачката патеката кон „Горица“ во непосредна близина на фитнес зоната.На локацијата веќе се поставени најсовремени реквизити, кои се прилагодени и за дечиња со посебни потреби. Во тек се работни активности за поставување на специјална гумирана подлога, која е во согласност со стандардите за безбедност.Со цел д

Прочитај повеќе

Заврши јубилејното „На зајдисонце“ во Трпејца

Синоќа со настапот на пејачката група и оркестарот од Фолклорниот ансамбл „Бисери“ од Охрид во Трпејца успешно беше заокружено десеттото јубилејно издание од Културно – забавното лето „На зајдисонце“.Под уметничко раководство на Татјана Тренеска младите изведувачи и инструменталисти уште еднаш преку својата маестрална изведба ги потсетија присутни

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - рецепт за Султанова сарма

Денес нашата креативна и неуморна Виолета ни подготви уште еден рецепт кој лесно и брзо се подготвува, а уште побрзо се јаде - Султанова сарма. За подготовка на овој десерт потребно е: 1 литар млеко150 гр. шеќер7 лажици брашно1 пудинг од чоколадо2 лажици какао1 ванилин шеќерСе вари се заедно како пудинг и на крај се додава:50 гр марга

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива