Обука на воздухопловниот ВИНГ во Охрид

Од денеска до петок ( 25.06 2021 г.) воздухопловниот ВИНГ на АРМ, на крајбрежјето на Охридското Езеро ќе изведува Летачка обука над водени површини со два хеликоптери Ми-8/17.Како дел од активностите на воздухопловниот ВИНГ, а во соработка со локолната самоуправа од Охрид во четврток (24.06.2021г.), во период од 16 до 19 часот пред Кампот за о

Прочитај повеќе

Денови на Балканската култура, традиција и уметност во Охрид

Вечервечер на летната сцена „Долни Сарај“ по четврти пат се одржа Интернационалниот фестивал „Денови на Балканската култура, традиција и уметност во Охрид“ поддржан од општината Охрид и Амбасадата на Бугарија во Република Северна Македонијa.На настанот присуствуваше и свое обраќање имаше градоначалникот Константин Георгиески.– Ми претставува ос

Прочитај повеќе

НАСА откри дека Земјата задржува двапати повеќе топлина отколку во 2005 година

Од НАСА велат дека Земјата сега задржува двапати повеќе топлина отколку пред околу две децении. Тоа зголемување на топлината е еднакво како сите на Земјата одеднаш да приклучат по 20 електрични ѓезвиња.Научниците го измериле енергетскиот дисбаланас на Земјата и откриле дека тој дисбаланс двапати се зголемил од 2005 до 2019 година. Тоа зголемување

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива