Од кујната на Виолета - кокос пудинг коцки

Лесен и освежителен десерт ни нуди нашата Виолета овој четврток. Кокос пудинг коцки се вкусни и лесни коцки кои брзо се приготвуваат, а во вкусот долго се ужива. За подготовка на овој десерт потрбно е: 5 белки100 гр шеќерСе матат убаво се додека не се добие бела густа пена, се исклучува миксерот и со шпатула се мешаат:100 гр брашно125 гр

Прочитај повеќе

Во Загреб пред 160 години излезе Зборникот на Браќата Миладиновци

На денешен ден пред 160 години во Загреб излезе од печат Зборникот на народни песни, епохално дело на струшките браќа Димитар и Константин Миладиновци, македонски преродбеници во 19 век.Зборникот на Миладиновци е најзначајната книга на македонската преродба, заедничко дело на двајцата браќа. На 24 јуни 1861 година првите примероци од зборникот изл

Прочитај повеќе

Вртолум - денот кога Сонцето се врти кон зима

Денес е Св. апостоли Вартоломеј и Варнава. Ден кога се врти Сонцето. Во народното верување посебно важен празник се смета Вртолум, денот кога сонцето се врти кон зима. Се верува дека тоа е тежок празник кога не се работи. Вартоломеј е еден од 12-те врховни апостоли, а Варнава од останатите седумдесет. Вартоломеј проповедаше заедно со апостол Фил

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива