Вакцините на Pfizer и Moderna обезбедуваат долготраен имунитет од КОВИД-19

Вакцините на Pfizer-BioNTech и Moderna против КОВИД-19 поттикнуваат имунолошка реакција во телото која ќе ги штити луѓето со години, потврди извештајот што во понеделникот го објави списанието Nature.Додека ефективноста на медицинските средства кои се развија со рекордна брзина во рана фаза од ширењето на пандемијата природно не е 100%, можеби се

Прочитај повеќе

Георгиески: Плажите во Лагадин се подготвени за новата туристичка сезона!

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, на својот официјален фејсбук профил објави дека плажите во Лагадин се подготвени за новата туристичка сезона. "Ова е вистинската слика како тие треба да изгледаат, слободни и тивки за вистински одмор за нашите туристи.

Прочитај повеќе

Од 1 јули свадби и во затворено до максимум 250 гости, но не повеќе од 40 отсто од капацитетот на просторот

На предлог на Министерството за економија Владата денеска донесе одлука од 1 јули 2021 свадби да се организираат и во затворен простор со максимум 250 лица, но не повеќе од 40% од капацитетот на просторот, напиша на неговиот фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши.На предлог на Комисијата за заразби болести од 1 јуни е дозволено ор

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива