Хотелите на охридското крајбрежје речиси празни за велигденските празници

Слаб е интересот за сместување во хотелските капацитети на охридско-струшката ривиера за претстојниот продолжен викенд, кога православните верници го слават Христовото воскресение, а годинава се совпаѓа со Денот на трудот – 1 Мај, оцени првиот човек на Асоцијацијата на хотелиери Крсте Блажески.Според него, хотелите на крајбрежјето ќе бидат исполне

Прочитај повеќе

Реконструкцијата на улицата "15-ти Корпус" во финална фаза

Градежните активности за реконструкција на улицата „15-ти Корпус“ се во финална фаза.Рано утринава започна поставувањето на вториот асфалтен слој на коловозот, на потегот од крстосницата со пристапниот пат кон село Велгошти до влезот во село Лескоец. Во текот на претходните денови на овој потег од улицата се изврши асфалтирање на пешачките и вел

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - како да вапсате разнобојни велигденски јајца

Велики Четврток е денот кога, според традицијата, се вапсуваат велигденските јајца. Првото велигденско јајце се вапсува пред изгрејсонце и се нарекува божјаче, и откако ќе се бојадиса се остава да го фатат првите сончеви зраци, а потоа се будат децата и со него на лицето им се прави "црвено-бело-дебело". Тоа јајце се чува цела година до наред

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива