Посовремени услови за практична настава во ОУТУ "Ванчо Питошески"

Учениците од стручните угостителски смерови во ОУТУ „Ванчо Питошески“ во иднина ќе имаат посовремени услови за следење на практичниот дел од наставата благодарение на новиот современ кабинет кој беше опремен неодамна.Кабинетот располага со стандардна угостителска опрема, нагледни средства, наставни помагала и компјутерска опрема кои значително ќе

Прочитај повеќе

Рецепт: печен карфиол во сос од јогурт, куркума и бадеми

Печен карфиол во сос од јогурт и куркума За многумина не е омилениот оброк, но ако добро се спреми, карфиолот знае да даде исклучително вкусно и богато јадење. Неговите корисни дејства за нашето здравје не смеат да останат незабележани – на пример, со само 100 грама од овој зеленчук, ги обезбедуваме дневните потреби на организмот за значјани нут

Прочитај повеќе

Се пролонгира рокот за поднесување ДДВ пријава

Со воведувањето на нов образец ДДВ 04 согласно измените и дополнувањата на Закон за данокот на додадена вредност (Службен весник на РСМ, бр. 267/20), увидено е отежнато поднесување на образецот ДДВ-04, соопшти Управата за јавни приходи.Ова следува откако регираа сметководителите во земјава.„Се известуваат даночните обврзници и сметководителите

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива