Активности за промена на водоводната и канализациона мрежа во ОУ "Братство Единство" - Лескајца

Во тек се градежни активности за комплетна промена на водоводната и канализационата мрежа во ОУ „Братство Единство “ – Лескајца. Со оваа активност ќе се надмине долгогодишниот проблем на губиток на водата кој го имаше оваа образовна институција. Средствата во вкупен износ од околу 600 000 денари се обезбедени од буџетот на Општина Охрид.За наред

Прочитај повеќе

САД ја одобрија таблетата на Pfizer за лекување на корона вирусот

Американската Агенција за храна и лекови одобри итна употреба на антивиралната таблета на Pfizer за лекување на благи до средно сериозни случаи на корона вирусот. Овој потег на Агенцијата следува откако таблетата, која се вика „павлоксид“ (Paxlovid) се покажа ефикасна во намалување на ризикот од хоспитализација и смрт кај околу 89% од луѓето кои уч

Прочитај повеќе

Честитка на градоначалникот Пецаков за католички Божиќ

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков им го честита Христовото раѓање – Божиќ на сите христијани кои слават по Грегоријански календар. – На сите граѓани со католичка вероисповед им го честитам најголемиот и најрадосниот христијански празник – Божиќ со желба да го поминат во здравје и радост опкружени со најмилите.Во духот на толеранц

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива