Доделени 50 таблет компјутери на ученици од социјално-ранливи семејства

Секретарот на Општина Охрид Игор Бежоски денеска ги додели таблет компјутерите кои компанијата „Еколог Интернешнл“ ги донираше за учениците од социјално-ранливите семејства од Охрид.Вакви електронски уреди добија 41 ученик од основните и 9 ученици од средните училишта во општината, кои се соочуваа со недостиг на соодветни услови за следење на дал

Прочитај повеќе

Одбележана годишнината од потонувањето на бродот "Илинден"

Пред новото спомен обележје, лоцирано на пешачката патека кај каналот Студенчишта, денес, беше одбележана годишнината од потонувањето на бродот „Илинден“. По тој повод делегација на општина Охрид составена од Славица Петровска и Мишел Силјаноски, а предводена од заменик градоначалникот Ристо Николески положи цвеќе пред спомен обележјето. Свежо цве

Прочитај повеќе

Се уредуваат тротоарите на улицата "15-ти Корпус"

Деновиве започнаа активности за уредување на тротоарите од улицата „15ти Корпус“. Во тек е уредувањето на левата страна од улицата, а по завршување ќе се продолжи со уредување и на другата страна.Активностите се во рамки на проектот за реконструкција на улицата „15ти Корпус“ во прва фаза која се заокружува со изведувањето на активностите за уред

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива