Финишира првата фаза од реконструкцијата на улицата "15-ти Корпус"

Деновиве финишираат градежните активности од првата фаза за реконструкција на улицата „15-ти Корпус“.Во текот на вчерашниот ден завршија активностите за поставување на првиот асфалтен слој на коловозот, на потегот од крстосницата со улица „Железничка“ до мостот на реката „Сушица“.Претходно, во рамки на овој потег се изврши поставување на нова а

Прочитај повеќе

Вртолум - денот кога Сонцето се врти кон зима

Денеска е Св. апостоли Вартоломеј и Варнава. Ден кога се врти Сонцето. Во народното верување посебно важен празник се смета Вртолум, денот кога сонцето се врти кон зима. Се верува дека тоа е тежок празник кога не се работи. Вартоломеј е еден од 12-те врховни апостоли, а Варнава од останатите седумдесет. Вартоломеј проповедаше заедно со апостол Фи

Прочитај повеќе

Фото на насловна - старата охридска НА-МА, 1962 година

Фотографијата која деновиве ќе биде дел од нашата насловна страна, ја прикажува старата или првата стоковна куќа во Охрид - НА-МА. За повозрасните охриѓани, ова е потсетување на едни убави времиња, место каде луѓето се сретнувале, пазареле, разменувале охридски муабети. Фотографијата за јавноста

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива