Охрид интензивно се подготвува за големиот христијански празник Богојавление - Водици

Во духот на православието и традицијата, Охрид и годинава на 19-ти јануари ќе биде центар на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици, а илјадници верници се очекува да присутвуваат на Богојавленскиот водосвет и традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското Езеро.-Оваа манифестација е од исклучително з

Прочитај повеќе

Раѓање Христово - Божиќ

Божиќ е втор најголем христијански празник, по Велигден. Црквите кои го користат грегоријанскиот календар вклучувајќи ги сите католички, протестантски и повеќето православни цркви, го прославуваат на 25 декември. Црквите кои го користат јулијанскиот календар, вклучувајќи ја и Македонската православна црква, го прославуваат Божиќ на 7 јануари . Со

Прочитај повеќе

Во понеделник по седми пат ќе се одржи традиционалната Бадникова поворка

Традиционално и годинава во Охрид, на празникот Бадник, ден пред големиот христијански празник Божиќ ќе се одржи Бадниковата поворка со која се најавува христовото раѓање.Во понеделник во 11 часот од црквата „Св. Георги“ во „Горна Влашка Мала“ над 700 деца ќе ја започнат Бадниковата поворка. Пеејќи ја возобновената старо христијанска песна „Ве

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива