Забрана за сообраќај на крстосницата помеѓу улиците "Железничка", "Егејска" и "Будва"

Се известуваат жителите на Општина Охрид дека утре 27.10.2020 година (вторник) ќе се врши хоризонтално обележување на кружната крстосница помеѓу улиците „Железничка“, „Егејска“ и „Будва“.За реализација на овие активности, во временскиот период од 08:30 часот до 12:00 часот, улицата „Железничка“ на потегот од клучката за влез во Охрид од насока на

Прочитај повеќе

Магичните бои на есента во убавото Велгошти (фото)

Есента е богата со многу плодови, со многу подготовки за зимата, но и со бескрајно убави пејзажи исткаени од бои кои ја топлат душата и измамуваат на прошетка во природа.Денес бевме на кратка прошетка до охридското село Велгошти, кое е познато по големиот број цркви и манастири, кои во секој дел од годината се привлечни за посета, за краток одмор,

Прочитај повеќе

Подгответе брзо, лесно и вкусно чоколаден ориз - Чампорадо!

Сакате едноставен, брз, лесен, а во исто време и здрав рецепт за десерт? Екстра вкусното мексиканско Чампорадо е вистинскиот избор за вас. Особено децата го обожуваат!Иако рецептот доста наликува на нашиот познат ,,сутлијаш”, сепак се работи за уникатен рецепт типичен за Средна Америка.Базата за овој рецепт се особено здравите намирници: интег

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива