Од понеделник започнува со работа Градскиот пливачки базен

Пливачкиот базен „ Атина Бојаџи“ ќе биде отворен за сите корисници, во понеделник на 24 јуни. Во изминатиот период, како што информираат од ЈП „Билјанини извори“ направени се сите неопходни активности кои вклучуваа уредување на просторот околу големиот и малиот базен, проверка на системот за прочистување и оддржување на квалитетот на водата и ко

Прочитај повеќе

Црвен крст Охрид добитник на највисокото признание - Пехарот за ПХВ програмата за 2019 година

„Црвен крст во акција – Промоција на хумани вредности“ (ЦКА-ПХВ) е програма која веќе дваесетта година се имплементира во Македонија од страна на организациите на Црвениот крст. Целта е вклучување на младите во заеднички проекти за изградба на взаемно разбирање, толеранција и култура на дијалог како основен предуслов за создавање на интеркултурно

Прочитај повеќе

Лесен, летен рецепт - ќофтиња од тиквички

За време на летниот период актуелни се брзите и лесни рецепти најчесто од сезонските зеленчуци кои може да се комбинираат на различни начини. Нашиот денешен предлог за тоа што брзо и лесно да зготвите, се ќофтиња од тиквички. За подготовка на овие ќофтиња потребни се следните намирници: 2 тиквички1 јајце4-5 лажици брашно2-3 лажици гриз½ лажич

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива